Lawrence University
2005 SNC Sprint Meet - 10/29/2005
Lawrence University - 25 yards
Results
Event 1 Girls
200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Meet
Record: 1:54.41 2004 UW-Oshkosh
School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1
WHITEWATER 'A'
2:02.00
1:58.46 40
1) Guerndt, Janine SR
2) Berg, Julie FR
3) Jenkins, Danyelle SO
4) Alf, Casey SO
30.34 32.78
30.24 25.10
2
UW-OSHKOSH 'A'
1:57.00
1:59.39 34
1) Schramphfer, Bridgette SO 2) Schettle, Sarah JR
3) Tobakos, Brittany SO
4) Zahour, Julie FR
30.97 33.39
29.63 25.40
3 CARROLL
COLLEGE 'A'
2:09.99 2:02.49 32
1) Elstad, Emily SO
2) Clark, Lindsey JR
3) Behr, Kristi SR
4) Tracy, Lauren JR
31.14 36.55
29.18 25.62
4 ST. NORBERT
COLLEGE 'A'
2:04.50
2:02.89 30
1) Klepfer, Stefanie FR
2) Fraaza, Megan SR
3) Antos, Anna JR
4) Hlavach, Stacy SO
32.00 34.85
29.54 26.50
5 LAWRENCE
UNIVERSITY 'A'
2:02.00
2:05.25 28
1) Schlais, Mandy FR
2) Hazen, Rebecca FR
3) Eddy, Lisa FR
4) Prochnow, Heather SR
32.19 36.84
30.22 26.00
6 BELOIT
COLLEGE SWIM TEAM 'A'
1:59.00
2:06.06 26
1) Pernell, Kim JR
2) Ma, Xiaoyue SO
3) Kosier, Audrey SO
4) O'Conner, Erin FR
31.17 33.28
32.28 29.33
7 RIPON
COLLEGE 'A'
NT 2:12.60 24
1) Sternitzky, Amelia FR 2)
Will, Melissa FR
3) Bergman, Michele SR
4) Giovanni, Emmy SR
30.97 33.39
29.63 38.61
-- RIPON
COLLEGE 'B'
NT X2:06.38
1) Borisova, Ksenia SR
2) Oakley, Erin SO
3) Jones, Amy FR
4) Franz, Nicole FR
30.34 32.78
30.24 33.02
--
WHITEWATER 'B'
2:05.00 X2:06.81
1) Finger, Katie FR
2) Ogle, Jenny FR
3) Feneis, Michaela FR
4) Lehman, Kristin SO
34.14 34.08
31.36 27.23
-- LAWRENCE
UNIVERSITY 'B'
NT X2:14.22
1) Pillsbury, Leah FR
2) Griffin, Marianne SO
3) Mohrmann, Sarah SO
4) Wolbers, Christina FR
31.17 33.28
32.28 37.49
-- BELOIT
COLLEGE SWIM TEAM 'B'
NT X2:15.82
1) Henderson, Suzi FR
2) Harbin, Andrea SO
3) Stone, Sophia SO
4) Billingsley, Anna JR
38.03 34.82
33.77 29.20
--
UW-OSHKOSH 'B'
2:04.00 X2:16.95
1) Benetti, Kristen SO
2) Peeples, Jenny FR
3) Polzin, Elizabeth JR
4) Witkunat, Emily SO
38.03 34.82
33.77 30.33
-- ST. NORBERT
COLLEGE 'B'
NT X2:25.06
1) Byrnes, Katie FR
2) Mendez, Sofia FR
3) Wood, Kristi SR
4) Maher,
Annie SO
32.19 36.84
30.22 45.81
Event 2 Men
200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Meet
Record: 1:40.14 2003 UW-Oshkosh
School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1 LAWRENCE
UNIVERSITY 'A'
1:44.00 1:42.72 40
1) Vander Naalt, Steve SR 2) Yauch,
Matt FR
3) McCrory, Patrick FR
4) Kolb, Adam SR
26.64 30.04
24.19 21.85
2 WHITEWATER 'A'
1:44.00
1:44.00 34
1) Frymark, Zach FR
2) Sandrin, Joe JR
3) Sedgwick, John SO
4) Blair, Alex FR
27.78 28.81
25.14 22.27
3 RIPON
COLLEGE 'A'
NT 1:47.56 32
1) Erickson, Grant FR
2) Heaps, Parker FR
3) Gausewitz, Jonny SR
4) Macak, Brian SR
29.06 29.26
25.95 23.29
4 CARROLL
COLLEGE 'A'
1:54.00
1:48.96 30
1) Duffy, Clark SR
2) Pechauer, Taylor SO
3) McEldowney, Ryan SO 4)
Wunder, James SR
29.31 28.18
26.78 24.69
5 BELOIT
COLLEGE SWIM TEAM 'A'
1:53.00
1:51.88 28
1) Sjoberg, Rob SR
2) Seidel, Chris SO
3) Karroff-Hunger, Alex FR 4) Gallagher, Jack
JR
28.75 31.46
27.37 24.30
6
UW-OSHKOSH 'A'
2:05.00
2:05.83 26
1) Blum, Zach JR
2) Cipriano, Andrew FR
3) Johnson, Dan FR
4) Socha, Adam FR
32.01 38.34
29.51 25.97
--
WHITEWATER 'B'
1:48.00 X1:49.80
1) Bridwell, Jeff SO
2) Neumann, Dan SR
3) Slak, Tyler FR
4) Keller, Grant FR
29.49 31.35
25.80 23.16
--
WHITEWATER 'C' 1:51.00 X1:55.84
1) Boom, Brian FR
2) Smolinske, Joe FR
3) Koepke, Nick FR
4) Fuller, AJ SO
30.20 35.15
26.93 23.56
-- LAWRENCE
UNIVERSITY 'B'
NT X2:00.09
1) Cullen, Tim SO
2) Weldon, Ben SO
3) Gorham, Adam SO
4) Jordan, Patrick SO
29.85 33.39
29.30 27.55
Event 3 Women
100 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet
Record: 57.07 2002 Megan Fraaza - SNC
Name
Year
School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1 Alf,
Casey
SO UWW
57.50
57.41 20
28.36 29.05
2 Zahour,
Julie
FR UWO
58.50
57.47 17
28.11 29.36
3 Fraaza,
Megan
SR SNC
57.50
58.47 16
28.47 30.00
4 Fisher,
Megan
SO UWW
58.50
58.49 15
28.37 30.12
5 Hlavach,
Stacy SO SNC
57.50
58.63 14
28.22 30.41
6 Berg,
Julie
FR UWW
58.00
58.65 13
28.61 30.04
7 Picotte,
Angie
FR UWO
58.00
58.93 12
27.97 30.96
8 Giovanni,
Emmy
SR RIP
NT
59.14 11
28.83 30.31
9 Lehman,
Kristin SO
UWW
58.50
59.20 9
28.40 30.80
10 Eddy,
Lisa
FR LAW
1:00.39
59.34 7
28.69 30.65
11 Hair,
Jenni
SO LAW
1:02.70
59.53 6
29.26 30.27
12 Smith,
Danielle FR
UWO
1:00.00
1:00.24 5
29.55 30.69
13 Will,
Melissa
FR RIP
NT 1:00.38 4
29.21 31.17
14 Zahour,
Molly
FR UWO
59.00
1:01.00 3
29.68 31.32
15 Behr,
Kristi
SR CAR
59.92
1:01.43 2
29.49 31.94
16 Szynskie,
Sam
FR LAW
1:08.50
1:01.55 1
29.88 31.67
17 Oakley,
Erin
SO RIP NT 1:01.79
29.39 32.40
18 Gallagher,
Talia SR UWW
1:04.00
1:01.92
29.65 32.27
19 Brummel, Michelle
JR UWW
1:02.00
1:02.24
29.63 32.61
20 Boilesen,
Tiff
SR UWW
1:03.00
1:03.22
30.05 33.17
21 Mushel,
Sara
FR SNC
1:02.50
1:03.31
29.74 33.57
22 Polzin,
Danielle SR UWO
1:02.00
1:03.32
30.73 32.59
23 Calder,
Michelle SR RIP
NT 1:04.36
30.39 33.97
24 Hoover,
Iris-Ann FR BUCS
1:06.00 1:04.55
30.76 33.79
25 Polzin,
Elizabeth JR UWO
1:04.00
1:04.86
30.98 33.88
26 Obermiller,
Rachel FR BUCS 1:07.00 1:06.25
31.31 34.94
27 Mendez,
Sofia
FR SNC
1:08.40
1:06.54
31.84 34.70
28 Pamperin,
Steph JR
UWW
1:07.00
1:07.20
32.16 35.04
29 Parsons,
Kristi FR
CAR
NT 1:07.99
31.91 36.08
30 O'Conner,
Erin
FR BUCS
1:02.00
1:08.03
32.37 35.66
31 Frear,
Meghan
SO LAW
1:12.40
1:08.91
34.03 34.88
32 Sobek,
Hannah
SR LAW
1:05.50
1:10.41
33.57 36.84
33 Pein,
Rebecca
SO UWO
1:12.00
1:12.10
34.70 37.40
34 Rusk,
Anna
SO BUCS
1:07.60
1:15.58
35.25 40.33
35 Wolf,
Amanda
FR UWO
1:15.00 1:17.31
35.11 42.20
36 Mushcinski,
Ann JR
SNC
1:22.50
1:42.14
46.33 55.81
Event 4 Men
100 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet
Record: 50.21 2004 David Danenhower
-LAW
Name
Year School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1 Kolb,
Adam
SR LAW
54.80
49.75 20
24.16 25.59
2 Burg,
Aaron SR
UWO
50.20
50.51 17
24.06 26.45
3 Blair,
Alex
FR UWW
51.00
50.74 16
24.34 26.40
4 Lawryk,
Ben
SR UWW
52.00
51.74 15
25.08 26.66
5 Sandrin,
Joe
JR UWW
51.50
52.19 14
24.61 27.58
6 Pechauer,
Taylor SO CAR
56.10
52.65 13
25.43 27.22
7 Sova,
Tim
SR UWW
53.00 52.79 12
25.08 27.71
8 Griffin,
Kyle
FR LAW
57.35
53.21 11
9 Heaps,
Parker
FR RIP
NT
54.23 9
25.40 28.83
10 Keller,
Grant
FR UWW
54.00
54.32 7
25.37 28.95
11 Koepke,
Nick
FR UWW
54.50
54.47 6
26.14 28.33
12 Pelc,
Ben
FR UWW
55.00
55.07 5
26.37 28.70
13 Bridwell,
Jeff
SO UWW
53.00
55.56 4
26.47 29.09
14 Gallagher,
Jack JR
BUCS
56.75
55.96 3
27.04 28.92
15 Tilton,
Andrew
FR BUCS
58.00
56.13 2
16 Wunder,
James
SR CAR
54.50
56.23 1
27.10 29.13
17 Zangl,
Justin
FR UWO
57.00
56.73
27.04 29.69
18 Schuler,
Trevor FR
UWW
57.00
57.50
27.73 29.77
19 Elliott,
Ryan
FR UWO
54.50
57.53
27.64 29.89
20 Robert,
Domi
FR LAW
59.00 57.63
21 Erickson,
Grant FR
RIP
NT
58.30
27.24 31.06
22 Gorham,
Adam
SO LAW
1:00.50
58.37
23 Cullen,
Tim
SO LAW
1:02.50
59.55
24 Small,
Cullen
FR UWW
1:00.00
1:00.71
25 Tersine,
T.J.
SO UWO
1:05.00
1:02.37
26 Jordan,
Patrick SO
LAW
1:08.15
1:03.96
30.16 33.80
27 Czajka,
Tim
SO UWO
1:10.00
1:07.07
30.45 36.62
28 Osborne,
Marc SO CAR
1:08.44
1:09.00
32.94 36.06
Event 5 Women
100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Meet
Record: 50.69 2003 Lawrence University
School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1
WHITEWATER 'A'
50.00 50.51 40
1) Berg, Julie FR
2) George, Shannon SO
3) Fisher, Megan SO
4) Alf, Casey SO
25.80 24.71
2 LAWRENCE UNIVERSITY 'A'
51.90
52.17 34
1) Nelson, Chrissie FR
2) Szynskie, Sam FR
3) Pillsbury, Leah FR
4) Hair, Jenni SO
26.02 26.15
3
UW-OSHKOSH 'A'
50.50
52.54 32
1) Gibbons, JoAnna SR
2) Klaybor, Leah SO
3) Picotte, Angie FR
4) Smith, Danielle FR
27.31 25.23
4 CARROLL
COLLEGE 'A'
NT
52.84 30
1) Clark, Lindsey JR
2) Christensen, Rachelle FR
3) Moser, Brianna SO
4) Tracy, Lauren JR
27.65 25.19
5 RIPON
COLLEGE 'A'
NT
53.68 28
1) Franz, Nicole FR
2) Will, Melissa FR
3) Borisova, Ksenia SR
4) Calder, Michelle SR
27.55 26.13
6 ST. NORBERT
COLLEGE 'A'
54.00
56.28 26
1) Wood, Meghan SO
2) Byrnes, Katie FR
3) Anderson, Chelsea SR
4) Keady, Courtney JR
27.50 28.78
7 BELOIT
COLLEGE SWIM TEAM 'A'
1:00.50 57.46 24
1) Billingsley, Anna JR
2) Obermiller, Rachel FR
3) Rusk, Anna SO
4) Harbin, Andrea SO
28.31 29.15
-- WHITEWATER 'B'
53.00
X53.09
1) Burdick, Kim FR
2) Boilesen, Tiff SR
3) Pamperin, Steph JR
4) Wells, Jess FR
26.35 26.74
--
UW-OSHKOSH 'C'
53.50
X54.50
1) Benetti, Kristen SO
2) Polzin, Danielle SR
3) Lewis, Nicole SO
4) Peeples, Jenny FR
28.29 26.21
-- RIPON
COLLEGE 'B'
NT
X55.90
1) Frankowski, Deanna SO 2)
Lassen, Stephanie FR
3) LaClair, Becca FR 4) Gulvik, Stephanie FR
30.34 25.56
-- LAWRENCE
UNIVERSITY 'B'
NT
X57.93
1) Kiel, Anna SR
2) Griffin, Marianne SO
3) Frear, Meghan SO
4) Sobek, Hannah SR
28.19 29.74
--
UW-OSHKOSH 'B'
56.90
X58.46
1) Pein, Rebecca SO
2) Schuh, Melissa
FR
3) Wolf, Amanda FR
4) Witkunat, Emily SO
29.66 28.80
-- ST. NORBERT
COLLEGE 'B'
NT X1:00.23
1) Maher, Annie SO
2) Phelan, Sara FR
3) VanStraten, Amy SO
4) Wood, Kristi SR
30.73 29.50
Event 6 Men
100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Meet
Record: 42.97 2003 UW-Whitewater
School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1 LAWRENCE
UNIVERSITY 'A'
45.50
44.78 40
1) Griffin, Kyle FR
2) Brengel, Taylor FR
3) Hustace, James JR
4) Gorham, Adam SO
22.30 22.48
2
WHITEWATER 'A'
43.50
45.41 34
1) Sova, Tim SR
2) Slak, Tyler FR
3) Koepke, Nick FR
4) Lawryk, Ben SR
22.83 22.58
3 RIPON
COLLEGE 'A'
NT
45.55 32
1) Heaps, Parker FR 2)
Stensberg, Matt FR
3) Gausewitz, Jonny SR
4) Kitslaar, Andy SR
22.83 22.72
4
UW-OSHKOSH 'A'
53.00
48.86 30
1) Tersine, T.J. SO
2) Czajka, Tim SO
3) Stellrecht, Trevor SO 4)
Zangl, Justin FR
25.99 22.87
5 BELOIT
COLLEGE SWIM TEAM 'A'
50.00
49.54 28
1) Cray, Sebastian SO
2) Tilton, Andrew FR
3) Sjoberg, Pat SO
4) DeRousie, Kai SO
24.44 25.10
--
WHITEWATER 'B'
48.00
X47.75
1) Pelc, Ben FR
2) Schuler, Trevor FR
3) Boom, Brian FR
4) Small, Cullen FR
23.50 24.25
-- LAWRENCE
UNIVERSITY 'B'
NT
X48.90
1) Gramilla, John FR
2) Jordan, Patrick SO
3) Robert, Domi FR
4) Maldonado, Peter SR
25.08 23.82
Event 7 Women
50 Yard Backstroke
===============================================================================
Meet
Record: 29.48 2002 Nicole Ciano - UWO
Name
Year School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1 Guerndt,
Janine SR
UWW
30.50
30.07 20
2
Schramphfer, Bridgette
SO UWO
29.50
31.00 17
3 Zaccagnini,
Caitlin
FR UWO
30.20
31.06 16
4 Elstad,
Emily
SO CAR
30.97
31.18 15
5 Jenkins, Danyelle
SO UWW
31.50
31.19 13.5
5 Pernell,
Kim
JR BUCS
30.00
31.19 13.5
7 Gibbons,
JoAnna SR
UWO
31.00
31.65 12
8 George,
Shannon SO UWW
31.50
31.68 11
9 Klepfer,
Stefanie FR SNC
34.20
32.13 9
10 Antos,
Anna
JR SNC
32.50
32.26 7
11 Schlais,
Mandy
FR LAW 32.32 32.32 6
12 Oakley,
Erin
SO RIP
NT
32.36 5
13 Wood,
Meghan
SO SNC
35.00
34.20 4
14 Kosier,
Audrey
SO BUCS
32.00
34.29 3
15 Wolbers,
Christina FR LAW
34.97
34.35 2
16 Pillsbury,
Leah FR
LAW
35.16
34.57 1
17 Lewis,
Nicole
SO UWO
32.50
34.87
18 Byrnes,
Katie
FR SNC
34.50
35.57
19 Frear,
Meghan
SO LAW
39.80
36.53
20
Billingsley, Anna JR BUCS
37.08
37.49
21
Christensen, Rachelle
FR CAR
NT
38.11
22 VanStraten,
Amy SO
SNC
47.00
42.68
Event 8 Men 50
Yard Backstroke
===============================================================================
Meet
Record: 25.78 2003 Craig Lashley - UWW
Name
Year School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1 Vander
Naalt, Steve SR LAW 27.00 26.57 20
2 McCrory,
Patrick FR LAW
27.50
26.88 17
3 Frymark,
Zach
FR UWW
27.50
27.81 16
4 Brengel,
Taylor FR
LAW
29.11 28.22 15
5 Sova,
Tim
SR UWW
28.00
29.04 14
6 Macak,
Brian
SR RIP
NT
29.17 13
7 Sjoberg,
Rob
SR BUCS
27.50
29.21 12
8 Fuller,
AJ
SO UWW
29.50
29.51 11
9 Bridwell,
Jeff
SO UWW
28.50
29.85 9
10 Boom,
Brian
FR UWW
30.00
30.64 7
11 McEldowney,
Ryan SO CAR
31.61
31.27 6
12 Stensberg,
Matt FR
RIP
NT
31.40 5
13 Blum,
Zach
JR UWO
29.90
31.76 4
14 Gramilla,
John
FR LAW
32.90
32.10 3
15 Cullen,
Tim
SO LAW
31.50
32.72 2
16 Kitslaar,
Andy
SR RIP
NT
32.89 1
17 Sjoberg,
Pat
SO BUCS 34.00 33.29
18 Blitz,
Ian
SO BUCS
36.00
33.37
19 Stellrecht,
Trevor SO UWO
32.50
33.86
20 Behnke,
Matt
FR UWO
30.80
34.42
Event 9 Women
50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Meet
Record: 32.97 2004 Sarah Schettle -
UWO
Name
Year School
Seed Finals
Points
===============================================================================
1 Berg,
Julie
FR UWW
33.50
33.45 20
2 Ma,
Xiaoyue
SO BUCS
35.00
33.53 17
3 Schettle,
Sarah JR
UWO
32.80
33.64 16
4 Jones,
Amy
FR RIP
NT
34.86 15
5 Ogle,
Jenny
FR UWW
34.00
35.80 14
6 Borisova,
Ksenia SR RIP
NT
36.04 13
7 Peeples,
Jenny
FR UWO
35.00
36.05 12
8 Schuh,
Melissa
FR UWO
35.50
36.75 11
9 Clark,
Lindsey
JR CAR NT 36.85 9
10 Klaybor,
Leah
SO UWO
35.00
37.36 6.5
10 Brummel,
Michelle JR UWW
37.00
37.36 6.5
12 Hazen,
Rebecca
FR LAW
35.90 37.44 5
13 Gulvik,
Stephanie FR RIP
NT
37.47 4
14 Moser,
Brianna
SO CAR
35.90
37.65 3
15 Nelson,
Chrissie FR LAW
37.41
37.80 2
16 Mushel,
Sara
FR SNC
42.20
37.89 1
17 Harbin,
Andrea
SO BUCS
38.00
38.32
18 Lassen,
Stephanie FR RIP
NT
38.46
19 Griffin, Marianne
SO LAW
NT
39.78
20 Mendez,
Sofia
FR SNC
43.00
40.64
21 Witkunat,
Emily SO
UWO
NT
41.26
22 Anderson,
Chelsea SR SNC 46.10 42.47
23 Phelan,
Sara
FR SNC
47.70
44.48
24 Frankowski,
Deanna SO RIP
NT
45.72
25 Maher,
Annie
SO SNC
48.90
48.42
Event 10 Men
50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Meet
Record: 26.59 2003 Limori Yusuke -UWO
Name
Year School
Seed Finals
Points
===============================================================================
1 Pechauer,
Taylor SO CAR
29.51
29.29 20
2 Gausewitz,
Jonny SR RIP
NT
29.37 17
3 Sandrin,
Joe
JR UWW
32.00
29.91 16
4 Yauch,
Matt
FR LAW
31.00
31.00 15
5 Duffy,
Clark
SR CAR
30.40
31.08 14
6 Seidel,
Chris SO
BUCS
33.50
31.81 13
7 Hustace,
James
JR LAW
32.70
32.70 12
8 Neumann,
Dan
SR UWW
32.50
32.81 11
9 Maldonado,
Peter SR LAW
34.67
33.69 9
10 Weldon,
Ben
SO LAW
35.44
34.48 7
11 DeRousie,
Kai
SO BUCS
38.00
35.01 6
12 Smolinske,
Joe
FR UWW
36.00 35.16 5
13 Socha,
Adam
FR UWO
36.50
35.40 4
14 Czajka,
Tim
SO UWO
38.90
37.78 3
15 Cipriano,
Andrew FR UWO
35.40
39.84 2
16 Zahn,
Chris
FR RIP
NT
49.67 1
-- Cray,
Sebastian SO
BUCS
37.79 DQ
Event 11 Women
500 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Meet
Record: 4:35.90 2003 UW-Oshkosh
School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1
WHITEWATER 'A'
4:40.00
5:00.11 40
1) Alf, Casey SO
2) Fisher, Megan SO
3) Lehman, Kristin SO
4) Berg, Julie FR
26.39 28.24 29.90 27.80
30.83 32.14 27.68 31.18
32.88 33.07
2 LAWRENCE
UNIVERSITY 'A'
4:41.00
5:04.38 34
1) Prochnow, Heather SR
2) Eddy, Lisa FR
3) Vatch, Hayley FR
4) Hair, Jenni SO
26.64 29.26
30.90 27.80 31.38 32.13
29.25 32.90
33.00 31.12
3
UW-OSHKOSH 'A' 9:30.00 5:04.72 32
1) Picotte, Angie FR
2) Zahour, Julie FR
3) Gibbons, JoAnna SR
4) Tobakos, Brittany SO
27.47 26.96
29.32 29.45 32.92 33.49
27.96 31.38
32.96 32.81
4 ST. NORBERT
COLLEGE 'A'
4:42.02
5:16.68 30
1) Fraaza, Megan SR
2) Antos, Anna JR
3) Mushel, Sara FR
4) Hlavach, Stacy SO
27.05 28.01
31.14 29.84 35.10 37.10
28.19 31.69
33.66 34.90
5 CARROLL
COLLEGE 'A'
5:20.99
5:26.28 28
1) Tracy, Lauren JR
2) Behr, Kristi SR
3) Parsons, Kristi FR
4) Elstad, Emily SO
26.71 28.93
32.40 32.02 39.23 38.61
28.82 32.64
33.94 32.98
6 RIPON
COLLEGE 'A'
NT 5:28.00 26
1) Giovanni, Emmy SR
2) Calder, Michelle SR
3) Bergman, Michele SR
4) Sternitzky, Amelia FR
29.60 31.02
33.86 32.95 37.17 37.53
28.58 31.67
32.88 32.74
7 BELOIT
COLLEGE SWIM TEAM 'A'
NT 6:04.13 24
1) Stone, Sophia SO
2) Hoover, Iris-Ann FR
3) Rusk, Anna SO
4) Obermiller, Rachel FR
30.06 32.20
36.03 35.27 43.74 42.00
32.46 36.89
38.49 36.99
--
UW-OSHKOSH 'B'
9:45.00 X5:18.16
1) Zaccagnini, Caitlin FR 2) Smith,
Danielle FR
3) Zahour, Molly FR
4) Polzin, Danielle SR
29.06 29.30
31.45 29.41 32.43 32.71
30.81 33.67
34.74 34.58
--
WHITEWATER 'B'
5:25.00 X5:25.29
1) Finger, Katie FR
2) Gallagher, Talia SR
3) Boilesen, Tiff SR
4) Wells, Jess FR
29.18 29.48
32.96 30.43 34.14 35.28
29.43 33.77
35.61 35.01
--
UW-OSHKOSH 'C' 10:00.00 X5:36.36
1) Peeples, Jenny FR
2) Lewis, Nicole SO
3) Klaybor, Leah SO
4) Benetti, Kristen SO
28.72 30.32
34.16 31.92 35.48 35.31
31.65 35.17
36.64 36.99
--
UW-OSHKOSH 'D'
11:00.00
X5:52.92
1) Wolf, Amanda FR
2) Schuh, Melissa FR
3) Polzin, Elizabeth JR 4) Pein, Rebecca
SO
34.07 30.52
34.03 31.46 34.96 35.74
35.68 39.47
39.32 37.67
-- LAWRENCE
UNIVERSITY 'B'
NT X5:55.52
1) Kiel, Anna SR
2) Griffin, Marianne SO
3) Frear, Meghan SO
4) Sobek, Hannah SR
31.13 31.24
35.11 34.09 38.33 40.57
32.47 36.89
38.22 37.47
-- ST. NORBERT
COLLEGE 'B'
NT X7:15.44
1) Mushcinski, Ann JR
2) VanStraten, Amy SO
3) Ellor, Lisa SR
4) Maher, Annie SO
44.17 36.18 43.03
36.74 44.94 47.29 40.24
48.34
48.65 45.86
Event 12 Men
500 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Meet
Record: 3:59.81 2003 Lawrence University
School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1 LAWRENCE
UNIVERSITY 'A'
4:00.60
4:28.83 40
1) Hustace, James JR
2) Vander Naalt, Steve SR
3) Griffin, Kyle FR
4) Kolb, Adam SR
25.50 24.00
26.60 26.32 28.64 29.48
25.02 27.79
28.36 27.12
2
WHITEWATER 'A'
4:07.00
4:28.86 34
1) Sandrin, Joe JR
2) Sedgwick, John SO
3) Lawryk, Ben SR
4) Blair, Alex FR
24.20 23.33
27.12 25.60 28.11 28.52
24.66 28.04
29.72 29.56
3
UW-OSHKOSH 'A'
8:09.00
4:41.67 32
1) Behnke, Matt FR
2) Burg, Aaron SR
3) Elliott, Ryan FR
4) Cole, Nicholas SO
25.18 24.26
26.98 28.64 32.23 31.77
25.28 28.32
29.27 29.74
4 RIPON
COLLEGE 'A'
NT 4:45.83 30
1) Heaps, Parker FR
2) Stensberg, Matt FR
3) Gausewitz, Jonny SR
4) Kitslaar, Andy SR
25.47 26.93
30.42 25.79 29.88 30.33
26.08 29.69
30.71 30.53
5 BELOIT
COLLEGE SWIM TEAM 'A'
NT 4:50.90 28
25.63 26.39
28.96 27.04 30.76 32.30
27.28 29.83
31.07 31.64
6 CARROLL
COLLEGE 'A'
4:39.90
5:02.38 26
1) Pechauer, Taylor SO
2) McEldowney, Ryan SO
3) Wunder, James SR
4) Duffy, Clark SR
24.39 27.56
32.72 28.77 31.86 32.69
28.15 31.64
32.32 32.28
--
WHITEWATER 'B' 4:40.00 X4:44.14
1) Neumann, Dan SR
2) Pelc, Ben FR
3) Fuller, AJ SO
4) Bridwell, Jeff SO
25.25 25.76
29.53 26.58 28.31 28.72
27.16 29.54
31.61 31.68
-- BELOIT
COLLEGE SWIM TEAM 'B'
NT x5:40.00
28.36 27.77
31.78 30.88 36.57 36.36
32.92 38.56
39.47 37.33
Event 13 Women
50 Yard Butterfly
===============================================================================
Meet
Record: 28.79 2004 Rachel Parent - SNC
Name
Year School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1 Tracy,
Lauren
JR CAR
28.51
28.20 20
2 Prochnow,
Heather SR LAW 29.30 28.71 17
3 LaClair,
Becca
FR RIP
NT
29.67 16
4 Pernell,
Kim
JR BUCS
30.50
29.99 15
5 Behr,
Kristi
SR CAR
29.40 30.01 14
6 Bergman,
Michele SR RIP
NT
30.12 13
7 Smith,
Danielle FR
UWO
29.90
30.14 12
8 Borisova,
Ksenia SR RIP
NT
30.16 11
9 Schlais,
Mandy
FR LAW
30.42
30.38 9
10 Guerndt,
Janine SR
UWW
30.50
30.79 7
11 Jones,
Amy
FR RIP
NT
30.99 6
12 Wells, Jess
FR
UWW
32.00
31.00 5
13 Tobakos,
Brittany SO UWO
28.80
31.01 4
14 Szynskie,
Sam
FR LAW
32.30
31.02 3
15 Jenkins,
Danyelle SO UWW
31.00
31.09 2
16 Feneis,
Michaela FR UWW
32.00
31.11 1
17 Vatch,
Hayley
FR LAW
33.30
31.14
18 Eddy,
Lisa
FR LAW
31.26 32.18
19 Henderson,
Suzi FR
BUCS
39.00
32.23
20 Finger,
Katie
FR UWW
32.50
32.31
21 Klepfer,
Stefanie FR SNC
35.50
32.43
22 Mohrmann,
Sarah SO
LAW
35.81
32.58
23 Kosier,
Audrey
SO BUCS
32.00
32.77
24 Stone,
Sophia
SO BUCS
35.98
33.41
25 Sternitzky,
Amelia FR RIP NT 33.51
26 Kiel,
Anna
SR LAW
33.47
33.71
27 Keady,
Courtney JR
SNC
34.50
33.86
28
Christensen, Rachelle
FR CAR
NT
33.99
29 Polzin,
Elizabeth JR UWO
32.00
34.14
30 Griffin,
Marianne SO LAW
35.32
34.89
31 Calder,
Michelle SR RIP
NT
34.96
32 Sobek,
Hannah SR LAW
32.60
35.32
33 Klaybor,
Leah
SO UWO
31.00
35.47
34 Wood,
Kristi
SR SNC
39.92
39.56
35 Pein,
Rebecca
SO UWO
34.00
39.97
Event 14 Men
50 Yard Butterfly
===============================================================================
Meet
Record: 24.08 2003 Sven Jaeger - UWO
Name
Year School
Seed Finals Points
===============================================================================
1 McCrory,
Patrick FR LAW
25.50
24.68 20
2 Burg,
Aaron
SR UWO
27.00
25.37 17
3 Sedgwick,
John
SO UWW
25.50
26.00 16
4 Slak,
Tyler
FR UWW
26.00
26.19 15
5 Erickson,
Grant FR
RIP
NT
26.86 14
6 Wunder,
James
SR CAR
26.09
27.33 13
7
Karroff-Hunger, Alex FR BUCS
28.50
27.52 12
8 Koepke,
Nick
FR UWW
26.50
27.63 11
9 Lawryk,
Ben SR
UWW
26.50
27.79 9
10 McEldowney,
Ryan SO CAR
27.91
28.14 7
11 Keller,
Grant
FR UWW
27.00
28.15 6
12 Blum,
Zach
JR UWO
29.90
29.61 5
13 Griffin,
Kyle
FR LAW
27.50
29.62 4
14 Johnson,
Dan
FR UWO
28.50
29.69 3
15 Gorham,
Adam
SO LAW
28.50 30.10 2
Event 15 Women
50 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet
Record: 25.65 2002 Megan Fraaza - SNC
Name
Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alf,
Casey
SO UWW
26.48
26.07 20
2 Zahour,
Julie
FR UWO
27.00 26.47 17
3 Fraaza,
Megan
SR SNC
26.50
26.68 16
4 Elstad,
Emily
SO CAR
26.56
26.79 15
5 Prochnow,
Heather SR LAW
27.70
26.81 14
6 Picotte,
Angie
FR UWO
26.80
26.84 13
7 Will,
Melissa
FR RIP
NT
26.90 12
8 Hlavach,
Stacy
SO SNC
26.50
27.48 11
9 Lehman,
Kristin SO
UWW
28.36
27.50 9
10 Fisher,
Megan
SO UWW
27.43
27.78 7
11 Schettle,
Sarah JR
UWO
28.50
28.05 6
12 Boilesen,
Tiff SR
UWW
28.50
28.51 5
13 Zahour,
Molly
FR UWO
27.00
28.70 4
14 Wolbers,
Christina FR LAW
30.18
29.03 3
15 Gallagher,
Talia SR UWW 29.22 29.08 2
16 Burdick,
Kim
FR UWW
29.50
29.11 1
17 Hoover,
Iris-Ann FR BUCS
30.00
29.46
18 Schuh,
Melissa
FR UWO
30.10
29.70
19 Gulvik,
Stephanie FR RIP
NT
30.03
20 O'Conner,
Erin
FR BUCS
29.00
30.22
20 Clark,
Lindsey
JR CAR
NT
30.22
22 Obermiller,
Rachel FR BUCS
34.00
30.34
22 Pillsbury,
Leah FR
LAW
29.70
30.34
24 Pamperin,
Steph JR
UWW
30.00
30.58
25 Franz,
Nicole
FR RIP NT 30.87
26 Parsons,
Kristi FR
CAR
NT
30.88
27 Witkunat,
Emily SO
UWO
30.50
30.99
28 Lassen,
Stephanie FR RIP
NT
31.31
29 Kiel,
Anna
SR LAW
30.90
31.32
30 Byrnes,
Katie
FR SNC
30.00
31.52
31 Harbin,
Andrea
SO BUCS
31.50
31.54
32
Billingsley, Anna JR BUCS
34.89
31.72
33 Wolf,
Amanda
FR UWO
33.50
33.75
34 VanStraten,
Amy SO
SNC
40.50
34.21
35 Rusk,
Anna
SO BUCS
32.00 34.24
36 Maher,
Annie
SO SNC
35.50
35.09
37 Phelan,
Sara
FR SNC
38.40
35.21
38 Ellor,
Lisa
SR SNC
35.00
36.04
39 Frankowski,
Deanna SO RIP
NT
37.19
40 Mushcinski,
Ann JR
SNC
41.50
50.06
Event 16 Men
50 Yard Freestyle
===============================================================================
Meet Record: 22.94 2002 Casey Carlsen - UWO
Name
Year School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1 Kolb,
Adam
SR LAW
23.40
22.84 20
2 Blair,
Alex
FR UWW
23.30
23.44 17
3 Cole,
Nicholas
SO UWO
23.20
23.59 16
4 Frymark,
Zach
FR UWW
24.00 24.07 15
5 Heaps,
Parker
FR RIP
NT
24.39 14
6 Brengel,
Taylor FR
LAW
24.88
24.45 13
7 Pelc,
Ben
FR UWW
26.00
24.80 12
8 Gallagher,
Jack JR
BUCS
25.75
25.20 11
9 Zangl,
Justin
FR UWO
26.50
25.47 9
10 Kitslaar,
Andy
SR RIP
NT
25.49 7
11 Robert,
Domi
FR LAW
26.90
25.62 6
12 Cipriano,
Andrew FR UWO
26.50
25.94 5
13 Schuler,
Trevor FR
UWW
25.50
26.18 3.5
13 Boom,
Brian FR
UWW
26.31
26.18 3.5
15 Gramilla,
John
FR LAW
28.18
26.31 2
16 Smolinske,
Joe
FR UWW
26.50
26.44 1
17 Maldonado,
Peter SR LAW
28.49
26.53
18
Karroff-Hunger, Alex FR BUCS
26.00
26.69
19 Socha,
Adam
FR UWO
27.00
26.86
20 Cray,
Sebastian SO
BUCS
29.00
27.26
21 Sjoberg,
Pat
SO BUCS
27.90
27.34
21 Blitz,
Ian
SO BUCS
29.00
27.34
23 Small,
Cullen
FR UWW
28.57
27.76
24 Jordan,
Patrick SO
LAW
29.38
28.54
25 Tersine,
T.J.
SO UWO
31.50
29.11
26 Osborne,
Marc
SO CAR
30.60
32.13
27 Zahn,
Chris
FR RIP
NT 35.70
Event 17 Women
100 Yard Medley Relay
===============================================================================
Meet
Record: 56.55 2003 UW-Whitewater
School
Seed Finals Points
===============================================================================
1
UW-OSHKOSH 'A'
58.00
55.92 40
1) Zaccagnini, Caitlin FR 2) Schettle,
Sarah JR
3) Schramphfer, Bridgette SO 4) Zahour, Molly FR
30.34 25.58
2
WHITEWATER 'A'
57.50
57.56 34
1) George, Shannon SO
2) Ogle, Jenny FR
3) Guerndt, Janine SR
4) Fisher, Megan SO
31.16 26.40
3 RIPON
COLLEGE 'A'
NT 58.64 32
1) Jones, Amy FR
2) Oakley, Erin SO
3) Borisova, Ksenia SR
4) Giovanni, Emmy SR
35.19 23.45
4 LAWRENCE
UNIVERSITY 'A'
1:03.50
59.10 30
1) Nelson, Chrissie FR
2) Hazen, Rebecca FR
3) Schlais, Mandy FR
4) Vatch, Hayley FR
33.27 25.83
5 BELOIT
COLLEGE SWIM TEAM 'A'
57.00
59.29 28
1) Kosier, Audrey SO
2) Ma, Xiaoyue SO
3) Pernell, Kim JR
4) O'Conner, Erin FR
31.71 27.58
6 ST. NORBERT
COLLEGE 'A'
1:02.50
1:01.63 26
1) Klepfer, Stefanie FR
2) Mushel, Sara FR
3) Keady, Courtney JR
4)
Wood, Meghan SO
33.31 28.32
--
WHITEWATER 'B'
1:03.00
X59.67
1) Jenkins, Danyelle SO
2) Brummel, Michelle JR
3) Feneis, Michaela FR
4) Gallagher, Talia SR
31.28 28.39
-- LAWRENCE
UNIVERSITY 'B'
NT X1:02.93
1) Wolbers, Christina FR 2)
Mohrmann, Sarah SO
3) Szynskie, Sam FR
4) Frear, Meghan SO
34.76 28.17
--
UW-OSHKOSH 'C'
1:04.00 X1:05.00
1) Benetti, Kristen SO
2) Klaybor, Leah SO
3) Lewis, Nicole SO
4) Wolf, Amanda FR
35.57 29.43
-- RIPON
COLLEGE 'B'
NT X1:06.76
1) Frankowski, Deanna SO 2)
Lassen, Stephanie FR
3) LaClair, Becca FR
4) Gulvik, Stephanie FR
33.63 33.13
--
UW-OSHKOSH 'B'
1:06.00 X1:08.84
1) Schuh, Melissa FR
2) Witkunat, Emily SO
3) Pein, Rebecca SO
4) Polzin, Elizabeth JR
37.00 31.84
-- ST. NORBERT
COLLEGE 'B'
NT X1:13.21
1) Ellor, Lisa SR
2) Phelan, Sara FR
3) Anderson, Chelsea SR
4) Wood, Kristi SR
42.70 30.51
Event 18 Men
100 Yard Medley Relay
===============================================================================
Meet
Record: 48.16 2002 UW-Oshkosh
School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1
WHITEWATER 'A'
50.00
49.57 40
1) Frymark, Zach FR
2) Sandrin, Joe JR
3) Sedgwick, John SO
4) Blair, Alex FR
26.97 22.60
2 LAWRENCE
UNIVERSITY 'A' 50.50 49.86 34
1) Brengel, Taylor FR
2) Yauch, Matt FR
3) Gorham, Adam SO
4) McCrory, Patrick FR
27.23 22.63
3 CARROLL
COLLEGE 'A'
59.99
51.54 32
1) Duffy, Clark SR
2) Pechauer, Taylor SO
3) McEldowney, Ryan SO
4) Wunder, James SR
27.27 24.27
4
UW-OSHKOSH 'A'
52.50
51.69 30
1) Blum, Zach JR
2) Behnke, Matt FR
3) Burg, Aaron SR
4) Cole, Nicholas SO
29.51 22.18
5 BELOIT
COLLEGE SWIM TEAM 'A'
52.00
52.36 28
1) Sjoberg, Rob SR
2) Seidel, Chris SO
3) Karroff-Hunger, Alex FR 4) Gallagher, Jack
JR
28.52 23.84
6 RIPON
COLLEGE 'A'
NT
58.28 26
1) Erickson, Grant FR
2) Zahn, Chris FR
3) Kitslaar, Andy SR
4) Macak, Brian SR
34.59 23.69
--
WHITEWATER 'B'
54.00
X53.09
1) Sova, Tim SR
2) Smolinske, Joe FR
3) Keller, Grant FR
4) Pelc, Ben FR
29.96 23.13
-- LAWRENCE
UNIVERSITY 'B'
NT X55.09
1) Cullen, Tim SO
2) Maldonado, Peter SR
3) Weldon, Ben SO
4) Gramilla, John FR
29.27 25.82
-- BELOIT COLLEGE
SWIM TEAM 'B'
1:00.00
X56.64
1) Sjoberg, Pat SO
2) DeRousie, Kai SO
3) Tilton, Andrew FR
4) Blitz, Ian SO
31.81 24.83
Event 19 Women
100 Yard IM
===============================================================================
Meet
Record: 1:04.86 2003 Meggin Brittain -
LAW
Name
Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 George,
Shannon SO
UWW
1:06.15
1:06.03 20
30.89 35.14
2 Tracy,
Lauren
JR CAR
1:11.20
1:06.48 17
31.05 35.43
3 Ma,
Xiaoyue
SO BUCS
1:06.00
1:08.29 16
32.70 35.59
4
Schramphfer, Bridgette
SO UWO
1:28.00
1:08.67 15
30.60 38.07
5 Hair,
Jenni
SO LAW
1:09.80
1:09.03 14
33.08 35.95
6 Giovanni,
Emmy
SR RIP
NT 1:09.32 13
32.93 36.39
7 Gibbons,
JoAnna SR UWO
1:09.00
1:09.58 12
32.65 36.93
8 Wells,
Jess
FR UWW
1:09.50
1:09.71 11
32.33 37.38
9 Tobakos,
Brittany SO UWO
1:07.00
1:10.00 9
32.80 37.20
10 Antos,
Anna
JR SNC
1:08.28
1:10.35 7
32.21 38.14
11 Ogle,
Jenny
FR UWW
1:09.33
1:10.56 6
34.36 36.20
12 Zaccagnini,
Caitlin
FR UWO
1:10.00 1:11.41 5
32.19 39.22
13 LaClair,
Becca
FR RIP
NT 1:11.70 4
32.42 39.28
14 Finger,
Katie
FR UWW
1:10.50
1:11.99 3
34.00 37.99
15 Vatch,
Hayley
FR LAW
1:15.80
1:12.00 2
33.63 38.37
16 Moser,
Brianna
SO CAR
1:18.19
1:12.37 1
33.55 38.82
17 Nelson,
Chrissie FR LAW
1:13.42
1:12.65
34.35 38.30
18 Wood,
Meghan
SO SNC
1:13.50
1:13.31
33.76 39.55
19 Mohrmann,
Sarah SO
LAW 1:16.86 1:13.50
34.17 39.33
20 Henderson,
Suzi FR
BUCS
1:15.00
1:13.57
34.52 39.05
21 Peeples,
Jenny
FR UWO
1:15.00
1:13.66
35.53 38.13
22 Polzin,
Danielle SR UWO
1:12.00
1:14.28
34.53 39.75
23 Feneis,
Michaela FR UWW
1:14.43
1:14.84
33.66 41.18
24 Hazen,
Rebecca
FR LAW
1:14.15
1:14.93
35.62 39.31
25 Bergman,
Michele SR RIP
NT 1:15.63
34.93 40.70
26 Stone,
Sophia
SO BUCS
1:13.00 1:17.57
36.16 41.41
27 Benetti,
Kristen SO UWO
NT 1:18.79
37.31 41.48
28 Keady,
Courtney JR
SNC 1:20.00 1:18.85
37.39 41.46
29 Franz,
Nicole
FR RIP
NT 1:21.54
38.72 42.82
30 Anderson,
Chelsea SR SNC
1:22.00
1:21.92
37.74 44.18
31 Wood,
Kristi
SR SNC
1:32.50
1:26.62
40.96 45.66
32 Ellor,
Lisa
SR SNC
1:34.43
1:37.88
45.59 52.29
Event 20 Men
100 Yard IM
===============================================================================
Meet
Record: 55.00 2003 Sven Jaeger - UWO
Name
Year School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1 Gausewitz,
Jonny SR RIP
NT
58.03 20
26.82 31.21
2 Vander
Naalt, Steve SR LAW
1:02.30
58.13 17
26.77 31.36
3 Sedgwick,
John
SO UWW
58.98
59.23 16
27.65 31.58
4 Duffy,
Clark
SR CAR
1:03.99
1:02.08 15
29.15 32.93
5 Fuller,
AJ
SO UWW
1:08.00
1:02.30 14
28.89 33.41
6 Slak,
Tyler
FR UWW
1:01.94
1:03.24 13
29.30 33.94
7 Sjoberg,
Rob
SR BUCS
1:00.00
1:03.32 12
29.24 34.08
8 Yauch,
Matt
FR LAW
1:05.20
1:03.56 11
29.52 34.04
9 Cole,
Nicholas
SO UWO
1:06.00
1:03.79 9
30.08 33.71
10 Elliott,
Ryan
FR UWO
1:08.00
1:04.37 7
30.23 34.14
11 Neumann,
Dan
SR UWW
1:05.50 1:04.84 6
31.23 33.61
12 Seidel,
Chris
SO BUCS
1:04.00
1:06.05 5
31.77 34.28
13 Hustace,
James JR
LAW
1:10.46
1:06.81 4
30.89 35.92
14 Behnke,
Matt
FR UWO
1:10.00
1:07.70 3
32.63 35.07
15 Macak,
Brian
SR RIP
NT 1:08.19 2
29.94 38.25
16 Stensberg,
Matt FR
RIP
NT 1:08.31 1
30.48 37.83
17 Johnson,
Dan
FR UWO
1:12.00
1:08.90
32.41 36.49
18 Tilton,
Andrew
FR BUCS
1:04.00
1:09.60
32.67 36.93
19 Weldon,
Ben
SO LAW
1:16.00
1:10.64
33.64 37.00
20 Stellrecht,
Trevor SO UWO
1:15.00
1:11.52
31.68 39.84
21 DeRousie,
Kai
SO BUCS
1:10.00
1:15.31
35.36 39.95
Event 21 Women
500 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Meet
Record: 4:35.90 2003 UW-Oshkosh
School
Seed Finals Points
===============================================================================
1
UW-OSHKOSH 'A'
4:33.00
4:31.09 40
1) Picotte, Angie FR
2) Gibbons, JoAnna SR
3) Zaccagnini, Caitlin FR 4) Lewis,
Nicole SO
26.39 27.72
28.24 28.80 27.20 26.99
26.73 27.25
25.47 26.30
2
WHITEWATER 'A'
NT 4:41.02 34
29.06 26.92
27.28 27.92 26.70 29.25
28.76 29.00
27.81 28.32
3 LAWRENCE
UNIVERSITY 'A'
5:08.80
4:41.78 32
1) Nelson, Chrissie FR
2) Pillsbury, Leah FR
3) Szynskie, Sam FR
4) Mohrmann, Sarah SO
28.91 30.15
27.75 29.98 28.87 26.88
27.57 26.93
27.66 27.08
4 ST. NORBERT
COLLEGE 'A'
4:48.00
4:53.68 30
1) Hlavach, Stacy SO
2) Klepfer, Stefanie FR
3) Mushel, Sara FR
4) Mendez, Sofia FR
28.23 28.70
28.92 29.50 31.12 33.88
30.79 28.47
27.53 26.54
5 BELOIT
COLLEGE SWIM TEAM 'A'
NT 4:59.88 28
27.76 29.58
29.63 30.69 30.23
29.15 34.91 30.78
29.39 27.76
6 RIPON
COLLEGE 'A'
NT 5:01.47 26
1) Franz, Nicole FR
2) Jones, Amy FR
3) LaClair, Becca FR
4) Lassen, Stephanie FR
38.95 26.24
31.10 27.73 29.59 31.26
32.03 30.00
27.22 27.35
Event 22 Men
500 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Meet
Record: 3:59.81 2003 Lawrence University
School
Seed
Finals Points
===============================================================================
1
WHITEWATER 'A'
NT 4:01.89 40
24.09 25.01
24.73 23.45 24.26 23.42
23.77 23.83
24.30 25.03
2 LAWRENCE
UNIVERSITY 'A'
4:30.00
4:02.59 34
1) Brengel, Taylor FR
2) Yauch, Matt FR
3) Gorham, Adam SO
4) Hustace, James JR
24.99 25.01 24.90 25.08
26.11 22.22 22.05 23.11
23.51 25.61
3
UW-OSHKOSH 'A'
4:19.00
4:12.59 32
1) Burg, Aaron SR
2) Behnke, Matt FR
3) Cole, Nicholas SO
4) Elliott, Ryan FR
23.17 25.22
23.76 25.60 25.54 25.84
24.69 26.81
26.67 25.29
-- LAWRENCE
UNIVERSITY 'B'
NT X4:32.36
26.04 25.47
26.81 26.31 26.91 30.44
26.83 29.78
26.57 27.20
-- CARROLL
COLLEGE 'A'
NT X4:37.89
26.59 30.01
27.74 31.28 31.18 28.58
26.64 27.18
23.90 24.79