Licensed to Lawrence University - WI
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/9/2011 07:40 PM
                    UW-Oshkosh vs Lawrence Dual - 12/9/2011                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Uw-Oshkosh  'A'                                    NT    2:01.72   11  
       32.34    34.44    29.16    25.78                                    
  2 1-2 Lawrence University-WI  'A'                   2:05.20    2:04.07    4  
     1) Hameister, Chelsea K 19         2) Obermiller, Katie M 19         
     3) Solymosi, Deirdre A 19          4) Heller, Julia K 20             
       32.53    34.09    31.00    26.45                                    
 -- 1- Uw-Oshkosh  'B'                                     NT         DQ  
       35.06    40.50    31.74    28.65                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Lawrence University-WI  'A'                   1:44.48    1:44.80   11  
     1) Mann, Charlie F 20              2) Gmehlin, Cameron G 20          
     3) Vincent, Pat J 19               4) Brengel, Walker F 20           
       27.59    28.68    25.37    23.16                                    
  2 1-2 Uw-Oshkosh  'A'                                    NT    1:47.40    4  
       28.32    27.76    28.47    22.85                                    
  3 1-3 Uw-Oshkosh  'B'                                    NT    2:02.69    2  
       32.08    32.36    30.74    27.51                                    
 
Event 3  Mixed 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Winter, Taylor H      18 Lawrence-WI         11:03.19   10:54.97    9  
      29.18   32.25   33.02   33.15   33.11   32.99   33.22   33.21
      33.02   33.14   33.18   33.08   33.04   33.02   33.17   33.06
      33.32   33.02   32.78   31.01                                
  2 1-2 Hahn, Zach               UWO                       NT   11:08.16    4  
      27.64   32.34   34.37   34.49   34.85   33.48   34.12   34.47
      34.71   33.43   34.90   35.10   34.37   32.73   34.40   33.42
      31.75   33.86   34.02   29.71                                
  3 1-3 Harvey, Mel              UWO                       NT   11:29.70    3  
      30.39   33.15   34.02   34.81   35.09   35.13   35.30   35.24
      35.15   35.24   35.50   35.43   35.11   34.56   34.55   34.28
      34.54   34.72   34.12   33.37                                
  4 1-4 Sommers, Sam A           UWO                       NT   11:56.88    2  
      31.36   33.97   35.20   35.30   35.42   35.41   35.88   35.96
      36.35   36.20   36.36   36.18   36.83   36.85   36.60   36.88
      36.72   36.52   36.76   36.13                                
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gabriel, Hannah C     19 Lawrence-WI          2:02.10    2:02.76    9  
      29.06   30.64   31.28   31.78                                
  2 1-2 Graff, Marissa           UWO                       NT    2:08.64    4  
      29.77   32.00   33.45   33.42                                
  3 1-3 Obermiller, Katie M   19 Lawrence-WI               NT    2:14.89    3  
      31.45   33.76   34.97   34.71                                
  4 1-4 Smithers, Trisha         UWO                       NT    2:24.15    2  
      32.97   36.89   37.56   36.73                                
 
Event 5  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Lenz, Quin               UWO                       NT    1:56.68    9  
      26.15   29.59   31.06   29.88                                
  2 1-2 Brengel, Walker F     20 Lawrence-WI          2:00.11    1:57.17    4  
      26.11   28.16   30.63   32.27                                
  3 1-3 Bartheld, Elliott        UWO                       NT    2:09.42    3  
      27.66   33.07   35.05   33.64                                
  4 1-4 Infusino-Braun, Joe      UWO                       NT    2:20.57    2  
      29.85   35.49   37.99   37.24                                
  5 1-5 Johannes, Alex           UWO                       NT   x2:27.62  
      32.18   36.55   39.52   39.37                                
  6 1-6 Pliego, Ollin         20 Lawrence-WI          2:29.41    2:35.26    1  
      34.75   39.46   41.15   39.90                                
 
Event 6  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Shandley, Emily          UWO                       NT      25.93    9  
  2 1-2 Heller, Julia K       20 Lawrence-WI            26.93      27.30    4  
  3 1-3 Deming, Desiree L        UWO                       NT      29.07    3  
  4 1-4 Budde, Jenna L        21 Lawrence-WI            28.96      29.45    2  
  5 1-5 Klasen, Lauren           UWO                       NT      29.61    1  
  6 1-6 Jurand, Diana         20 Lawrence-WI            32.32      31.55  
  7 1-7 Strombom, Shannon     19 Lawrence-WI            33.63     x32.98  
  8 1-8 Thompson, Karen A        UWO                    34.41     x33.23  
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ronayne, Ryan            UWO                       NT      22.83    9  
  2 1-2 Mann, Charlie F       20 Lawrence-WI            23.34      23.52    4  
  3 1-3 Dominguez, Eddie         UWO                       NT      23.97    3  
  4 1-4 Craker, Nicholas J    19 Lawrence-WI            24.18      24.09    2  
  5 1-5 Flack, Evan J         19 Lawrence-WI               NT      24.29    1  
  6 1-6 Theer, Bob               UWO                       NT      24.71  
  7 1-7 Stoffel, Bryan           UWO                       NT     x24.84  
  8 1-8 Pawlus, Marc K        21 Lawrence-WI            28.34     x27.64  
 
Event 8  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hilgendorf, Britney      UWO                       NT    2:21.99    9  
      31.16   37.17   41.59   32.07                                
  2 1-2 Hameister, Chelsea K  19 Lawrence-WI          2:29.87    2:28.83    4  
      31.78   38.01   45.31   33.73                                
  3 1-3 Nikolau, Lisa J       19 Lawrence-WI          2:34.81    2:34.33    3  
      34.21   39.20   44.59   36.33                                
  4 1-4 Solymosi, Deirdre A   19 Lawrence-WI               NT    2:38.44    2  
      33.31   39.57   48.76   36.80                                
  5 1-5 Loepfe, Jennifer N    20 Lawrence-WI          2:44.07   x2:40.46  
      33.01   42.63   47.51   37.31                                
  6 1-6 O'Brien, Kate            UWO                       NT    2:48.17    1  
      36.76   41.39   51.52   38.50                                
 
Event 9  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gmehlin, Cameron G    20 Lawrence-WI          2:08.04    2:09.48    9  
      27.44   33.03   38.09   30.92                                
  2 1-2 Dulak, David J        21 Lawrence-WI          2:12.28    2:11.33    4  
      29.70   32.12   38.08   31.43                                
  3 1-3 Engelhardt, Matt D       UWO                       NT    2:11.86    3  
      26.93   33.29   41.39   30.25                                
  4 1-4 Becker, Cole             UWO                       NT    2:18.99    2  
      29.66   35.27   41.17   32.89                                
  5 1-5 Malchow, Charlie D    19 Lawrence-WI          2:22.66    2:20.59    1  
      31.55   36.56   40.04   32.44                                
  6 1-6 Figueroa, Nelson         UWO                       NT    2:21.60  
      29.20   37.76   42.86   31.78                                
  7 1-7 DuVall, Evan             UWO                       NT   x2:23.66  
      30.10   38.13   39.87   35.56                                
 
Event 10  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Booth, Allison           UWO                   222.23     225.83    9  
  2 1-2 Dutko, Cassie            UWO                   177.53     186.60    4  
 
Event 11  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Devine, Phil             UWO                   365.85     380.18    9  
  2 1-2 Seelman, Zach            UWO                   146.02     147.53    4  
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Winter, Taylor H      18 Lawrence-WI          1:05.47    1:04.08    9  
      29.86   34.22                                                
  2 1-2 Duffey, Katie            UWO                       NT    1:05.04    4  
      30.93   34.11                                                
  3 1-3 Jagodinsky, Vanessa      UWO                       NT    1:05.78    3  
      30.46   35.32                                                
  4 1-4 Loepfe, Jennifer N    20 Lawrence-WI          1:13.51    1:11.53    2  
      32.21   39.32                                                
 
Event 13  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Anderson, Dalton J       UWO                       NT      50.75    9  
      23.45   27.30                                                
  2 1-2 Vincent, Pat J        19 Lawrence-WI            59.76    1:00.11    4  
      27.58   32.53                                                
  3 1-3 Craker, Nicholas J    19 Lawrence-WI          1:06.11    1:02.08    3  
      28.58   33.50                                                
  4 1-4 Figueroa, Nelson         UWO                       NT    1:03.24    2  
      28.78   34.46                                                
  5 1-5 Vogel, Tom C          19 Lawrence-WI          1:02.63    1:03.60    1  
      29.44   34.16                                                
  6 1-6 Dean, Josh W             UWO                       NT    1:07.16  
      30.30   36.86                                                
  7 1-7 Johannes, Alex           UWO                       NT   x1:21.71  
      35.48   46.23                                                
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Harvey, Mel              UWO                       NT      58.48    9  
      28.30   30.18                                                
  2 1-2 Forcey, Hannah           UWO                       NT      58.95    4  
      28.30   30.65                                                
  3 1-3 Hameister, Chelsea K  19 Lawrence-WI            59.66    1:00.06    3  
      28.82   31.24                                                
  4 1-4 Schneider, Liz M         UWO                       NT    1:01.87    2  
      29.64   32.23                                                
  5 1-5 Frost, Mariel V       20 Lawrence-WI          1:05.66    1:06.46    1  
      31.10   35.36                                                
  6 1-6 Smithers, Trisha         UWO                       NT   x1:07.82  
      32.75   35.07                                                
 
Event 15  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Engelhardt, Matt D       UWO                       NT      52.21    9  
      25.13   27.08                                                
  2 1-2 Brengel, Walker F     20 Lawrence-WI            53.55      52.75    4  
      25.24   27.51                                                
  3 1-3 Flack, Evan J         19 Lawrence-WI               NT      52.76    3  
      25.92   26.84                                                
  4 1-4 Lenz, Quin               UWO                       NT      54.64    2  
      26.39   28.25                                                
  5 1-5 Baus, Nick               UWO                       NT      59.51    1  
      27.56   31.95                                                
  6 1-6 Infusino-Braun, Joe      UWO                       NT   x1:02.92  
      29.49   33.43                                                
  7 1-7 Pliego, Ollin         20 Lawrence-WI          1:06.30    1:07.69  
      31.68   36.01                                                
 
Event 16  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Jagodinsky, Vanessa      UWO                       NT    1:10.12    9  
      34.33   35.79                                                
  2 1-2 Shandley, Emily          UWO                       NT    1:10.63    4  
      34.03   36.60                                                
  3 1-3 Solymosi, Deirdre A   19 Lawrence-WI          1:13.66    1:12.82    3  
      35.21   37.61                                                
  4 1-4 Jurand, Diana         20 Lawrence-WI          1:23.40    1:18.43    2  
      38.05   40.38                                                
  5 1-5 Deming, Desiree L        UWO                       NT    1:21.45    1  
      38.34   43.11                                                
  6 1-6 Thompson, Karen A        UWO                       NT   x1:24.37  
      41.57   42.80                                                
 
Event 17  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Anderson, Dalton J       UWO                       NT      58.41    9  
      28.88   29.53                                                
  2 1-2 Mann, Charlie F       20 Lawrence-WI               NT    1:01.00    4  
      30.09   30.91                                                
  3 1-3 Dulak, David J        21 Lawrence-WI            59.76    1:01.22    3  
      30.10   31.12                                                
  4 1-4 Hahn, Zach               UWO                       NT    1:01.64    2  
      30.26   31.38                                                
  5 1-5 Bartheld, Elliott        UWO                       NT    1:04.08    1  
      30.41   33.67                                                
  6 1-6 Krueger, Nick            UWO                       NT   x1:13.15  
      35.47   37.68                                                
  7 1-7 Baus, Nick               UWO                       NT   x1:13.85  
      36.23   37.62                                                
  8 1-8 Pawlus, Marc K        21 Lawrence-WI          1:14.98    1:15.77  
      37.69   38.08                                                
 
Event 18  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gabriel, Hannah C     19 Lawrence-WI          5:27.44    5:29.72    9  
      31.09   33.20   33.45   33.76   33.51   33.03   33.25   32.98
      33.04   32.41                                                
  2 1-2 Hilgendorf, Britney      UWO                       NT    5:32.47    4  
      30.90   33.36   33.75   33.86   33.48   33.34   33.61   33.86
      33.65   32.66                                                
  3 1-3 Graff, Marissa           UWO                       NT    5:45.81    3  
      31.43   34.21   34.53   35.06   35.26   35.34   35.36   35.25
      35.20   34.17                                                
  4 1-4 Budde, Jenna L        21 Lawrence-WI          6:01.74    5:56.06    2  
      31.94   35.79   36.71   36.43   36.21   36.06   36.11   36.06
      35.67   35.08                                                
  5 1-5 Klasen, Lauren           UWO                       NT    6:00.35    1  
      33.14   35.71   36.14   35.95   36.55   37.00   37.21   36.26
      37.01   35.38                                                
  6 1-6 Duffey, Katie            UWO                       NT   x6:05.67  
      32.58   36.65   37.57   36.91   37.37   37.58   37.11   37.33
      37.31   35.26                                                
 
Event 19  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ronayne, Ryan            UWO                       NT    5:34.62    9  
      29.02   32.53   33.81   34.21   34.85   34.20   33.93   34.47
      34.33   33.27                                                
  2 1-2 Theer, Bob               UWO                       NT    5:35.36    4  
      29.45   33.27   33.93   34.86   33.99   34.66   35.02   34.84
      35.31   30.03                                                
  3 1-3 Dominguez, Eddie         UWO                       NT    5:36.85    3  
      27.91   32.25   33.80   34.80   35.45   34.11   34.54   35.01
      35.84   33.14                                                
  4 1-4 Malchow, Charlie D    19 Lawrence-WI          5:54.08    5:49.75    2  
      30.52   33.97   35.56   35.83   36.14   35.72   36.28   36.19
      35.70   33.84                                                
  5 1-5 Stoffel, Bryan           UWO                       NT   x5:51.62  
      29.33   34.69   35.93   36.50   36.37   36.99   36.97   37.23
      35.74   31.87                                                
  6 1-6 Stellmach, Caleb J    21 Lawrence-WI               NT    6:18.83    1  
      31.51   35.47   36.71   37.60   38.02   38.27   39.76   40.26
      41.59   39.64                                                
 
Event 20  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Booth, Allison           UWO                   206.93     226.58    9  
  2 1-2 Dutko, Cassie            UWO                   184.35     195.98    4  
 
Event 21  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Devine, Phil             UWO                   358.13     326.03    9  
  2 1-2 Dulak, David J        21 Lawrence-WI               NP     140.03    4  
  3 1-3 Seelman, Zach            UWO                   129.53     124.58    3  
 
Event 22  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Obermiller, Katie M   19 Lawrence-WI          1:16.43    1:16.01    9  
      35.87   40.14                                                
  2 1-2 Sommers, Sam A           UWO                       NT    1:16.64    4  
      36.59   40.05                                                
  3 1-3 Forcey, Hannah           UWO                       NT    1:17.84    3  
      36.30   41.54                                                
  4 1-4 Nikolau, Lisa J       19 Lawrence-WI          1:22.82    1:20.95    2  
      38.97   41.98                                                
 
Event 23  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gmehlin, Cameron G    20 Lawrence-WI          1:06.34    1:06.70    9  
      31.28   35.42                                                
  2 1-2 DuVall, Evan             UWO                       NT    1:09.02    4  
      32.58   36.44                                                
  3 1-3 Dean, Josh W             UWO                       NT    1:10.70    3  
      33.14   37.56                                                
  4 1-4 Becker, Cole             UWO                       NT    1:10.83    2  
      33.37   37.46                                                
  5 1-5 Krueger, Nick            UWO                       NT   x1:14.62  
      34.89   39.73                                                
  6 1-6 Vogel, Karl Z         21 Lawrence-WI          1:19.18    1:18.00    1  
      35.64   42.36                                                
 
Event 24  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Lawrence University-WI  'A'                   1:50.86    1:48.39   11  
     1) Winter, Taylor H 18             2) Heller, Julia K 20             
     3) Nikolau, Lisa J 19              4) Gabriel, Hannah C 19           
       27.29    26.94    27.93    26.23                                    
  2 1-2 Uw-Oshkosh  'A'                                    NT    1:49.13    4  
       28.10    27.09    27.02    26.92                                    
  3 1-3 Uw-Oshkosh  'B'                                    NT    1:58.23    2  
       28.87    29.12    29.64    30.60                                    
  4 1-4 Lawrence University-WI  'B'                   1:59.58    2:03.31  
     1) Budde, Jenna L 21               2) Strombom, Shannon 19           
     3) Jurand, Diana 20                4) Frost, Mariel V 20             
       30.40    31.83    31.48    29.60                                    
 
Event 25  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Uw-Oshkosh  'A'                                    NT    1:33.94   11  
       23.44    24.17    23.79    22.54                                    
  2 1-2 Lawrence University-WI  'A'                   1:43.36    1:36.53    4  
     1) Vogel, Tom C 19                 2) Malchow, Charlie D 19          
     3) Craker, Nicholas J 19           4) Vincent, Pat J 19              
       25.36    24.38    23.11    23.68                                    
  3 1-3 Uw-Oshkosh  'B'                                    NT    1:41.13    2  
       24.94    25.70    25.96    24.53                                    
  4 1-4 Lawrence University-WI  'B'                        NT    1:51.26  
     1) Pliego, Ollin 20                2) Stellmach, Caleb J 21          
     3) Pawlus, Marc K 21               4) Vogel, Karl Z 21               
       29.23    25.78    27.23    29.02                                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 25                    
 
  1. Uw-Oshkosh                          267   2. Lawrence University                 173
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 25                    
 
  1. Uw-Oshkosh                          128   2. Lawrence University                  93
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 25                     
 
  1. Uw-Oshkosh                          139   2. Lawrence University                  80